HIDROTEHNI^KE GRA\EVINE


Odsek:
Godina / semestar:
Fond ~asova (pred./be`.):
Na~in polagawa:
Predava~i:

Asistenti:
  

hidrotehni~ki
~etvrta i peta / 8 i 9
(75+75)
pismeno + usmeno
Prof. Bo`idar Batini}

Mr Vladan Kuzmanovi}
Bojan Milovanovi}

KONSULTACIJE:

ve`be:           ~etvrtak   13-15
                                                 15-17
predavawa: ponedeqak 8-10

Konsultacija se odr`avaju u kabinetima 151 (pored Biblioteke) i 34 (u hodniku u podrumu, iza KST-a).

Raspored konsultacija istaknut je u oglasnoj vitrini ispred kabineta 151 (obi~no ponedeqkom i sredom od 10 do 12 sati)

PREDAVAWA:  Predavawa su koncipirana tako da studenti, koji se prvi put sre}u sa        hidrotehni~kim gra|evinama steknu neophodna znawa vezana za wihovu namenu, principe projektovawa, hidrauli~ke i stati~ke prora~une. Predavawa su uskala|ena sa ve`bama i predstavqaju celinu.

VE@BE:  Ve`be su organizovane u okviru godi{wih zadataka. Postoje tri godi{wa zadatka, od kojih se prvi radi u osmom, a drugi i tre}i u devetom semestru. Svaki student ima svoje podatke (G i S) koji predstavqaju broj grupe i redni broj studenta u grupi. U funkciji od ovih veli~ina, svaki student ima svoje ulazne podatke sa kojima radi godi{we zadatke.

Prvi godi{wi zadatak obuhvata prora~un prelivne lamele gravitacione betonske brane i to: prora~un transformacije poplavnog talasa, hidrauli~ki prora~un bu~nice, prora~un op{te stabilnosti za sve ~etiri kombinacije optere}ewa, prora~un napona i pomerawa, i odre|ivawe kote krune brane. Na osnovu veli~ina dobijenih ovim prora~unima, u situaciju se ucrtava konstrukcija i crtaju potrebni preseci.

Drugi i tre}i godi{wi zadatak odnose se na nasutu branu. U zavisnosti od G i S, studenti rade jednu od slede}ih tipova brana: nasuta brana sa glinenem jezgrom, brana od kamenog naba~aja sa glinenim jezgrom ili brana od kamenog naba~aja sa uzvodnim ekranom od betona ili asfalt betona. U drugom zadatku radi se projektovawe i prora~un op{te stabilnosti ~eonog preliva, a zatim se projektuju i hidrauli~ki ra~unaju  brzotok, ski-skok i umiruju}i bazen. Sve konstrukcije potrebno je ucrtati u situaciju, nacrtati osnovu, podu`ni i karakteristi~ne popre~ne preseke. U tre}em zadatku se  projektuje opto~ni tunel, vr{i se optimizacija pre~nika  tunela i stati~ki prora~un karakteristi~nog popre~nog preseka. Zatim se odre|uje vreme pra`wewa akumulacije kroz temeqni ispust, kota krune brane, {irina brane u kruni idr.

Literatura:

P. Petrovi}: Hidrotehni~ke konstrukcije, prvi deo   

P. Petrovi}, D. Radojevi}: Hidrotehni~ke konstrukcije, primeri primene 1
(za izradu Prvog godi{weg zadatka)

P. Petrovi}, D. Radojevi}: Hidrotehni~ke konstrukcije, primeri primene V
(ispitni zadaci od 1995. do 1997.)

P. Petrovi}, D. Radojevi}: Hidrotehni~ke konstrukcije, primeri primene VI  sa teorijom (ispitni zadaci od 1997. do 2000.)

Sve kwige mogu se kupiti u kabinetima 151 i 34. Popust u odnosu na cene u Skriptarnici od 20%! 

U PRIPREMI JE KWIGA:

P. Petrovi}: Hidrotehni~ke konstrukcije, prvi deo   

 

Ispitna pitawa:
 obuhvataju  gradivo koje je ra|eno na predavawima i ve`bama. Orijentacioni spisak je istaknut na oglasnoj tabli ispred kabineta 151.

Ispitni rokovi:
 Po{to je predmet sa
V godine studija, ispit se mo`e polagati u redovnim i apsolventskim rokovima.

KORI[]EWE LITERATURE NA ISPITU NIJE DOZVOQENO.

SAVET STUDENTIMA: Kao i na ve}ini predmeta, ispit se najlak{e pola`e u prvom ispitnom roku, odnosno dok vam je gradivo sa predavawa i ve`bi jo{ uvek u sve`em se}awu (iako se mo`da vama ~ini da niste zapamtili previ{e materije).

Kontakt telefon:
 3218-556 i 3218-596
E-
mail: vladak@grf.bg.ac.yu 

 

link ka glavnom meniju


27. 3. 2001. godine